Egzamin ustny z polskiego

Sesja egzaminacyjna dla egzaminów ustnych z języka polskiego trwa od 11 do 25 maja 2024 roku. Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramu ustalonego przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Egzamin będą przeprowadzały 2 osobowe komisje, a każda z nich może w danym dniu przyjąć nie więcej niż 20 osób. Uczniowie będą przystępować do egzaminów w grupach 5 osobowych i wchodzić na salę pojedynczo. Na egzaminie ustnym pojawi się 280 110 pytań z części jawnej i 210 pytań z części utajnionej. Każdy maturzysta losuje z obu puli po jednym pytaniu.

Wylosowane bilety z numerami zadań nie wracają do puli, z której losują kolejni zdający przystępujący do części ustnej egzaminu danego dnia przed danym zespołem przedmiotowym.

Egzamin trwa ok. 30 minut i składa się z wypowiedzi monologowej oraz rozmowy z zespołem przedmiotowym. Otrzymasz 15 min na opracowanie odpowiedzi, 10 min na odpowiedź i 5 min na dialog z komisją. Egzamin sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury.

Kartki z notatkami, wylosowany bilet oraz wydruki zadań egzaminacyjnych, po zakończeniu egzaminu, zdający przekazuje przewodniczącemu zespołu przedmiotowego. Przewodniczący zabezpiecza ww. materiały i przechowuje przez okres, w którym zdający może zgłosić zastrzeżenia dotyczące naruszenia przepisów przeprowadzenia egzaminu (co najmniej siedem dni). Następnie materiały te są niszczone. Szczegółowe informacje znajdziesz w harmonogramie CKE. Cały dokument możesz pobrać tutaj.

Egzamin pisemny

Egzaminy pisemne zaczynają się 7 maja o godz. 9:00 (podstawa), a o 14:00 do pisania zabiorą się maturzyści na rozszerzeniu; pierwszy dzień poświęcony jest dla języka polskiego. Ostatnia matura pisemna odbędzie się 23 maja 2024. Więcej informacji znajdziesz w harmonogramie z linku powyżej.

Na egzaminie pisemnym z języka polskiego w nowej formule maturzyści otrzymają dwa arkusze. Wcześniej był tylko jeden arkusz egzaminacyjny. Pierwsza część zawiera: język polski w użyciu oraz testu historycznoliterackiego. W drugiej części będzie wypracowanie na wybrany temat. Tekst musi uwzględniać dwa utwory literackie, w tym przynajmniej jeden z kanonu lektur obowiązkowych. Do tego należy odnieść się do dwóch kontekstów np. biografii, kultury, polityki, społeczeństwa lub historii.

Najważniejsze zmiany w nowej formule:

Czas trwania matury z języka polskiego:
Część pisemna, poziom podstawowy: 240 minut (wcześniej 170 minut).
Część pisemna, poziom rozszerzony: 210 minut (wcześniej 180 minut).
Część ustna: 30 minut.
Liczba punktów do zdobycia: 60 pkt. (podstawa) oraz 35 pkt. (rozszerzenie), Liczba zadań - test: 11-22 plus wypracowanie: min. 300 wyrazów (podstawa). Rozszerzenie wymaga wypracowania na min. 500 wyrazów. usunięcie części lektur. W tym roku wymaga się 40 lektur. egzamin pytania maturalne

Często zadawane pytania

Czy pytania będą takie same w całym kraju?

Nie, ponieważ w każdym z 8 oddziałów CKE jest inna pula pytań z części niejawnej (210 zestawów = 1680 w skali kraju), która powtarza się tylko w danym regionie, każdego dnia egzaminu. Część jawna, czyli 110 pytań, jest taka sama w całym kraju.

Czy zdający będą mieli szansę trafić to samo pytanie?

Biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, rzadko zdarza się, aby zdający mógł losować z całej puli. Egzaminatorom zależy, aby uniknąć powtórki pytań. Dlatego w danej grupie zdającej raz wylosowane pytanie jest wyciągane z puli. Czy trafisz na pytanie, które miał znajomy, pozostaje wysoce losowe i mało prawdopodobne. Polecamy zapoznać się z wszystkimi pytaniami i odpowiedziami w Pakiecie Maturalnym. Dzięki temu świetnie zdasz część ustną i poradzisz sobie lepiej na egzaminie pisemnym :-)

Czy warto dzielić się na grupy wg dnia i wspólnie przygotowywać do matury?

Wspólna nauka może być dobrym pomysłem. Jednak nie należy liczyć w tym roku, że osoby z tego samego dnia będą miały te same pytania. Dana pula pytań będzie losowana każdego dnia (w zależności od ustroju egzaminacyjnego w danej szkole), a raz zadany zestaw zostanie usunięty, dlatego tworzenie grup wg dnia nie spowoduje, że zdający później poznają pytania.

Jaki wpływ na mój egzamin ma fakt, że w szkole są dwie komisje egzaminacyjne?

Komisje nie powinny na siebie oddziaływać. W obu grupach są inni członkowie komisji oraz zdający, a także pytania. Egzaminatorzy mają na celu uniknąć dostępu do tych samych pytań, dlatego udostępnią do losowania różne przedziały pytań.

Do jakiego Okręgu Komisji Egzaminacyjnej należę?

Mamy 8 okręgów egzaminacyjnych, które są podzielone według województw, jak prezentuje poniższa mapa.

mapa_cke
opracowanie pytań na maturę
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?